جوان – کم سن و سال ایرانی پیروزی استقلال

جوان – کم سن و سال: ایرانی پیروزی استقلال استقلال قهرمانان پرسپولیس پرسپولیس لیگ قهرمانان آسیا

گت بلاگز اخبار اجتماعی ۱۵۱ هزار دختر در امسال ترک تحصیل کرده‌اند

معاون آموزش دوره متوسطه دوم وزارت آموزش و پرورش از ترک تحصیل ۱۵۱ هزار و ۴۶ دختر در امسال خبر داد.

۱۵۱ هزار دختر در امسال ترک تحصیل کرده‌اند

۱۵۱ هزار دختر در امسال ترک تحصیل کرده اند

عبارات مهم : آموزش

معاون آموزش دوره متوسطه دوم وزارت آموزش و پرورش از ترک تحصیل ۱۵۱ هزار و ۴۶ دختر در امسال خبر داد.

به گزارش ایلنا؛عباس سلطانیان، معاون آموزش دوره متوسطه دوم وزارت آموزش و پرورش با اشاره به آخرین آمار ترک تحصیل دانش آموزان دختر در مدارس کشور گفت: در ابتدا باید به دو توصیه اشاره کنم، در ابتدا اینکه چه اقداماتی را آموزش و پرورش جهت جلوگیری از این کار انجام داده و دوم اینکه در این حوزه با چه چالش هایی مواجه هستیم؟ تعداد جمعیت دانش آموزان دختر که گروه سنی ۱۵ و ۱۶ ساله هستند در سال جاری، یک میلیون و هفت هزار و دو نفر هست، از این تعداد دانش آموز ۸۱۷ هزار، ۹۵۹ نفر الان مشغول به تحصیل هستند. در کنار این آمار ما یک جمعیت ۱۵ و ۱۶ ساله هم داریم که در دوره های دیگر درس می خوانند یعنی بنا به دلایلی هنوز در دوره های متوسطه اول درس می خوانند، ولی سنشان به دوره دوم متوسطه می خورد و تعداد این ها هم حدود ۳۷ هزار و ۹۹۹ نفر است.

او ادامه داد: اگر ما جمعیت بازمانده از تحصیل را بخواهیم محاسبه کنیم، در امسال یعنی سال ۹۶-۹۷ تعداد دانش آموزان دختری که در هیچ پایگاهی عضویت نکردند و هیچ جا مشخصاتشان ثبت نشده و اصلا دانش آموز محسوب نمی شوند ۱۵۱ هزار و ۴۶ نفر هستند.

۱۵۱ هزار دختر در امسال ترک تحصیل کرده‌اند

او در خصوص آمار دقیق ترک تحصیل دانش آموزان دختر گفت: اگر بخواهیم این رقم را طی یکی دو سال آینده مقایسه کنیم، باید بگویم که در سال ۹۴ – ۹۵، حدود ۴.۲۹ درصد از دانش آموزان دختر ترک تحصیل کردند. در سال بعد یعنی ۹۵-۹۶ این عدد به ۴.۱۷ رسید یعنی ما ۰.۱۲ جذب دانش آموزان کل کشور زیاد کردن داده ایم. آمار امسال هم در واقع افتی نداشته است و توانستیم در این زمینه عملکرد خوبی داشته باشیم و دانش آموزان جذب شده است را زیاد کردن دهیم.

او با اشاره به تفاهم نامه آموزش و پرورش با استان ها توضیح داد: جهت جلوگیری از این اتفاق ما تفاهم‎نامه هایی را با استان های کشور منعقد کردیم که در آن تفاهمنامه ها شاخص هایی که جهت آموزش و پرورش در بحث پرسشها آموزشی و تربیتی فرزند ها مهم هست، تعیین شده است و در رابطه با آن شاخص ها با آنها قرارداد می بندیم. یکی از آن شاخص ها قیمت پوشش تحصیلی واقعی فرزند هاست. به این صورت که ما به استان می گوییم شما قیمت پوشش تحصیلی واقعی تان را در سال ۹۶-۹۵ فلان عدد بوده و باید با شناسایی که از دانش آموزان به وسیله مدیران مدارس انجام شده، دانش آموزان ترک تحصیل را شناسایی کنید و موانع ادامه تحصیل آنها را بردارید و آنها را به مدرسه جذب کنید. در واقع این تفاهمنامه هر ساله است که با ۳۲ استان کشور به وسیله آموزش و پرورش این کار را می کنیم.

معاون آموزش دوره متوسطه دوم وزارت آموزش و پرورش از ترک تحصیل ۱۵۱ هزار و ۴۶ دختر در امسال خبر داد.

او افزود: یکی دیگر از اقداماتی که خیلی مهم است شناسایی اسمی همه دانش آموزان بازمانده از تحصیل هست. ما از سیستم متمرکزمان در حوزه مرکز برنامه‎ریزی و منابع انسانی از سامانه سَناد اسامی تمامی دانش آموزان که در سال تحصیلی تازه در هیچ مدرسه ای عضویت نشده اند را با تفکیک استان، منطقه، مدرسه و جنسیت می گیریم و این اسامی را به ادارات کل آموزش و پرورش استان ها می دهیم. یک مهلت دو سه ماهه هم به آنها می دهیم تا مدیران مدارس پیگیری کنند ببینند دانش آموزان کجا هستند. طبیعی است که تعدادی از این دانش آموزان ترک تحصیل کردند و حالا کار می کنند، تعدادی هم جهت ادامه تحصیل و زندگی از کشور خارج شدند. همچنین دانش آموزانی را داشتیم که متاسفانه فوت کردند یا دچار نقص عضو شدند و بنا به دلایلی ترک تحصیل کرده اند. در حال حاضر وظیفه مدیران این است که دلایل موانع حضور دانش آموزان به مدارس را بررسی کنند تا بتوانیم آنها را به مدرسه برگردانیم.

معاون آموزش دوره متوسطه دوم وزارت آموزش و پرورش با توضیح در خصوص طرح “روستای مرکزی”گفت: علاوه بر اینها طرح “روستای مرکزی” را داریم که جهت ادامه تحصیل دختران و پسران مناطق محروم اعمال می شود. یعنی روستایی که به نسبت دیگر روستاها مرکزیت دارد را متولی قرار می دهیم و تلاش می کنیم با گذاشتن سرویس ایاب و ذهاب جهت دانش آموزان روستاهای دیگر آنها را به مدارسی که امکانات بیشتری دارند انتقال یافته کنیم.

سلطانیان راجع به مدارس شبانه روزی نیز توضیح داد: همچنین تلاش کرده ایم در مدارس شبانه روزی دبیرستان دانش آموزان را جذب کنیم. دانش آموزان به خصوص دخترانی که به لحاظ بُعد مسافت امکان رفت و آمد ندارند می توانند از امکانات مدارس شبانه روزی مثل خوابگاه استفاده کنند. حتی ما اجازه داده ایم کلاس های ضمیمه را در مدارس دوره اول متوسطه در مناطق دور و حاشیه ای هم انجام بدهم. یعنی اگر یک مدرسه ای در دوره دوم متوسطه تعداد دانش آموزانش کم است با دوره اول متوسطه در یک جنسیت و در یک مدرسه اینها با هم ادغام شوند تا هر دو بتوانند از امکانات استفاده کنند.

۱۵۱ هزار دختر در امسال ترک تحصیل کرده‌اند

او گفت: یک بحث دیگری هم که خیلی جدی است ماده ۵۳ آیین نامه اجرایی مدارس است در این ماده آمده؛ دانش آموزان دختری که ازدواج کرده اند با تایید و صلاحیت مدیر در خصوص بررسی شرایط آنها می توانند ادامه تحصیل دهند. در حقیقت ما تسهیلاتی را جهت دانش آموزانی که در سن پایین ازدواج می کنند قرار داده ایم. حتی اگر ما دانش آموزانی داشته باشیم که بنا به دلایل متفاوت نتوانند در مدارسه روزانه درس بخوانند در سنوات گذشته ما مدارس بزرگسالان، آموزش از راه دور و داوطلب آزاد و شیوه های متفاوت و متنوعی را در دوره دوم متوسطه در نظر گرفتیم که دانش آموز در هر جای کشور امکان ادامه تحصیل داشته باشند. یا حتی در بدترین شرایط اگر در یک منطقه ای تعدادی دانش آموزان به زیر حدنصاب برسد یعنی حتی اگر چهار پنج نفر باشند، آموزش و پرورش با افتخار اعلام می کند که در سنوات گذشته جهت اینکه فرزند ها از تحصیل محروم نشوند خیلی از این کلاس ها در مناطق دوردست علی رغم مشکلاتی که در ساماندهی انسانی دارند، تشکیل داده تا بتواند حداکثر فرزند ها را جذب کند.

او در پاسخ به این پرسش که ترک تحصیل در میان دانش آموزان دختر زیاد است یا پسر گفت: در کل ترک تحصیل ۴.۲۳ در سال تحصیلی ۹۵-۹۶ بوده است و اگر دختران را بخواهیم حساب کنیم ۴.۱۷ بوده هست. یعنی ترک تحصیل دختران به مراتب زیاد از پسران است.

معاون آموزش دوره متوسطه دوم وزارت آموزش و پرورش از ترک تحصیل ۱۵۱ هزار و ۴۶ دختر در امسال خبر داد.

سلطانیان راجع به علت مهم ترک تحصیل دختران از مدارس گفت: شرایط متعددی داریم که موجب ترک تحصیل دختران می شود و این جزو چالش هایی است که ما با آن روبه رو هستیم. به عنوان نمونه پراکندگی روستاها در کشور اثری که بر دانش آموزان دختر می گذارد زیاد از دانش آموزان پسر هست، لیکن دانش آموزان پسر به لحاظ فیزیکی این قدرت را دارد که بتواند جهت تحصیل از یک دِه به روستای دیگر برود، ولی دانش آموزان دختر بنا به دلایلی این امکان را ندارد و ما باید برایشان شرایط مناسب را فراهم کنیم.

او ادامه داد: بحث فقر فرهنگی نیز در بعضی از خانواده ها به خصوص مناطق مرزی و بعضی استان های کشور از دلایلی است که باعث می شود ترک تحصیل دختران زیاد از پسران باشد. بعضا به دلایل فرهنگی این باور در خانواده ها وجود ندارد که دانش آموزان دختر هم باید مثل دانش آموزان پسر ادامه تحصیل بدهند و معتقدند دخترانشان باید سریعتر ازدواج کنند و تشکیل خانواده بدهند یا حتی در بعضی از مناطق محروم از فرزندان به عنوان نیروی کار استفاده می کنند. و در اینجا دختران آسیب پذیری بیشتری را نسبت به پسران دارند.

۱۵۱ هزار دختر در امسال ترک تحصیل کرده‌اند

سلطانیان ادامه داد: ازدواج زودهنگام دختران در ادامه عدم اجازه همسرشان جهت ادامه تحصیل نیز از دلایل ترک تحصیل دختران هست. یا بعضا ما در بعضی از مناطق کشور به ندرت مسئله کمبود معلم زن داریم. در این میان با تایید حراست و تایید صلاحیت می توانیم از معلمان مرد که شرایط خوب و سن بالایی هم دارند در مدارس دخترانه استفاده کنیم. همین مساله در بعضی از خانواده ها مانع از حضور دخترشان در مدرسه می شود. منعطف نبودن شیوه های آموزشی یا حتی ساعت درسی با توجه به شاخصه هایی که در مناطق متفاوت کشور است و… همه اینها می تواند عواملی باشد که ترک تحصیل دختران ما با این عدد رو به رو شود.

واژه های کلیدی: آموزش | مدرسه | دختران | آموزشی | دختران | دخترانه | مناطق محروم | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog